PREPORUKE ZA TRETIRANJE MESTA PRE LASERSKE EPILACIJE

KAKVE SU PREPORUKE VEZANE ZA BRIJANJE, ČUPANJE, DEPILACIJU VOSKOM, ITD. PRE LASERSKOG TRETMANA?

Iznenađujuće, do danas postoji malo uputstava koja se odnose na pripremu regije na koži pacijenta koja će biti izložena laserskom tretmanu uklanjanja dlaka. Krema za sunčanje i / ili izbegavanje sunca se uopšteno preporučuje pre laserskog tretmana uklanjanja dlaka, jer je melanin osnovni hromofor za lasersko uklanjanje dlaka; kreme za izbeljivanje, kao što je hidrokinon, mogu se uzeti u obzir kod pacijenata sa tamnijim tipom kože. Intuitivno se dlake sa površine briju ili uklanjaju na neki drugi način, tako da melanin unutar dlaka iznad površine kože ne ometa laserski protok energije, i time dozvoljava toj energiji da dosegne svoju metu unutar folikule dlake unutar dermisa. Većina lekara tradicionalno ne preporučuje mehaničku epilaciju (čupanje ili depilaciju voskom) pre laserskog tretmana, zahvaljujući observaciji koja pokazuje da čupanje dlaka neposredno pre lasreskog tretmana umanjuje efikasnost uklanjanja dlaka upotrebom rubinskog lasera. Teorijski, depilacija voskom neposredno pre laserskog tretmana bi uklonila hromofor (melanin) koji je neophodan kako bi lasersko uklanjanje dlaka bilo efikasno. Lehrer et al. su međutim koristili depilaciju voskom pre laserskog tretmana kako bi sinhronizovali grupe folikula dlaka u anagen fazu, pa su otkrili da su regije koje su bile depilirane voskom 2 nedelje pre laserskog tretmana uklanjanja dlaka bile čistije u poređenju sa regijama koje nisu bile prethodno depilirane voskom. Depilacija voskom obično preobražava dlake iz talogen u anagen fazu, i time povećava osetljivost ovih dlaka na termičko oštećenje. Tokom anagen faze, keratinociti se brzo dele stvarajući otvore na dlaci. Ova tkiva koja se brzo dele najosetljivija su na ekstremnu toplotu i oksidativne produkte koji se stvaraju tokom laserske terapije.

Dierickx et al. ispitivali su efekte brijanja pre laserskog tretmana na maloj grupi pacijenata. 1 i 2 godine nakon laserskog tretmana značajno manji broj dlaka bio je prisutan samo na mestima koja su prethodno bila izbrijana, što je bio slučaj sa svim procenjenim laserskim snagama, u poređenju sa kontrolnim mestima koja nisu bila izbrijana.

Dobijeni su oprečni dokazi o tome koja je najbolja metoda koju treba koristi pre laserskog tretmana kako bi se dobili što efektniji rezultati u odstranjivanju neželjenih dlaka. Po uputstvima postavljenim od strane Evropskog udruženja laserske dermatologije, Dronser i Adatto reporučuju izbegavanje bilo kakvog čupanja, depilacije voskom ili elekrtolozu pre tretmana, jer svetlost zahteva prisutnost melanina u otvoru dlake u svojstvu hromofora kako bi se sprovela uspešna fotoepilacija. Oni takođe ističu da su skraćenje, brijanje ili upotreba depilacione kreme prihvatljivi pre tretmana. Moja rutinska preporuka pacijentima jeste da izbegavaju čupanje i depilaciju voskom neposredno pre laserskog tretmana uklanjanja neželjenih dlaka; takođe preporučujem pacijentima da skrate ili obriju dlake pre tretmana, kako bi absorpciju energije lasera melaninom koji se nalazi u delu dlake iznad površine kože smanjili na minimum.