DA LI POSTOJE REGIJE KOJE NE TREBA PODVRGAVATI LASERSKOM TRETMANU UKLANJANJA DLAKA?
U globalu, lasersko uklanjanje dlaka predstavlja jedan veoma siguran i efikasan tretman; međutim, postoje regije na kojima rizici pri laserskom uklanjanju dlaka prevazilaze njihove benefite. Interesantno je pomenuti da postoji nekoliko izveštaja u kojima je zabeležen rast dlaka koji je indikovan upravo laserskim tretmanom. Berstein je zabeležio primenu 810 nm pulsnog diodnog lasera kod dvadesetčetvorogodišnjeg pacijenta bele rase (koji nije bio ni na kakvim lekovima) na test mestu na leđima pre laserskog uklanjanja dlaka na leđima. Kada je pacijent došao na pregled 14 nedelja nakon tretmana količina izraslih dlaka na test mestu bila je drastično veća nego pre. Naredni laserski tretmani izvođeni su na hipertrihoznim regijama. Nakon trećeg tretmana prsten dlaka pojavljivao se okružujući tretirano mesto, koji je onda bio tretiran elektrolizom. Autor je pomislio da složeni mehanizmi laserskog smanjenja broja dlaka mogu da podstaknu reakciju koja u stvari stimuliše rast dlaka na izdvojenim mestima.
Moreno-Arias et al. opisali su „paradoksalan efekat“ nakon IPL tretmana neželjenih dlaka lica kod 10.2% pacijenata koji su se podvrgli IPL fotoepilaciji. Definisali su paradoksalan efekat kao rast finih tamnih dlaka na netretiranim regijama koje su se nalazile u neposrednoj blizini tretiranog mesta. Autori su pomislili da nedovoljne doze IPL mogu indikovati aktivaciju skrivenih folikula. Posebna studija izvedena od strane istih autora imala je cilj da analizira faktore koji indikuju ovaj paradoksalni efekat; otkrili su prisustvo hiperandrogenizma jajnika i sindroma policističnih jajnika (PCOS) kod svih pacijentkinja kod kojih se javio paradoksalni efekat.
Ekstremne mere predostrožnosti moraju se koristiti pri upotrebi lasera za uklanjanje dlaka oko očiju. Brilakis i Holland zabeležili su pojavu katarakte i atrofiju dužice kao komplikacije laserskog uklanjanja dlaka sa očnog kapka. Autori preporučuju izbegavanje laserskog tretmana u predelu oko očiju; u slučaju da je tretman neophodan, preporučuju upotrebu štitnika za oči.
Može se zaključiti da se pri primeni laserske terapije u predelu oko očiju moraju koristiti ekstremne mere predostrožnosti; lekari moraju preduzeti određene mere zaštite (t.j. upotreba štitnika za oči) ukoliko je tretman u ovoj regiji neophodan. Pored periorbitalne regije, nismo otkrili da postoji još neka regija koju ne bi trebalo tretirati. Iako je bilo nekoliko zabeleženih slučajeva paradoksalne hipertrihoze koja je usledila lasrskom tretmanu uklanjanja dlaka, ovo nije uobičajeni scenario.